  • WMF6P47K-F
WMF6P47K-F
advertisement
Manufacturer No:
WMF6P47K-F
HK JDW NO:
192-WMF6P47K-F
Package:
Axial
Datasheet:
WMF6P47K-F
Description:
WMF 0.47μF Film Capacitor ±10% Axial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polyester Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
WMF6P47K-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polyester
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    WMF
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.886Diax2.000L 22.50mmx50.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 35
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Diameter
    1 mm
  • Life (Hours)
    500 hours
  • Diameter
    22.5mm
  • Length
    50.8mm