  • WMS7110100S
WMS7110100S
advertisement
Manufacturer No:
WMS7110100S
HK JDW NO:
576-WMS7110100S
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
WMS7110100S
Description:
8 Pin Digital PotentiometersUp/Down (U/D, INC, CS)
Purchasing and Inquiry
WMS7110100S Overview
This file is contained in a package of 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width).This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tube package.During overcurrent, this pentometer features 128 taps.The digi devices has 8 pins.Mount in the direction of Surface Mount.2.7V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~85°C.100kOhm can limit the flow.The mount is Surface Mount.
WMS7110100S Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
WMS7110100S Applications
  • Programmable voltage regulator
  • Used as programmable gain amplifier
  • Audio level control
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Audio Volume control
  • DAC
  • Programmable power supplies
  • Automated caliberation
  • Medical equipment
  • Wheatstone bridges
Step5Bar-code shipping tag
WMS7110100S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2003
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V