  • WNS20S100CQ
WNS20S100CQ
advertisement
Manufacturer No:
WNS20S100CQ
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
HK JDW NO:
887-WNS20S100CQ
Package:
TO-220-3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
WNS20S100CQ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Part Status
    Active
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    950mV @ 10A
  • Forward Current
    10A
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    100V