  • WR06X391JTL
WR06X391JTL
advertisement
Manufacturer No:
WR06X391JTL
HK JDW NO:
883-WR06X391JTL
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
WR06X391JTL
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, WR Series, Thick Film, 390Ohm, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 17696
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
WR06X391JTL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Working Voltage
    75V
  • Height
    609.6μm
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Contact Material
    Tin
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    WR
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    390Ohm
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Additional Feature
    LASER TRIMMABLE, RATED AC VOLTAGE: 75V
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    75V
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    100mW