  • WR08X51R1FTL
WR08X51R1FTL
advertisement
Manufacturer No:
WR08X51R1FTL
Manufacturer:
Walsin Technology
HK JDW NO:
883-WR08X51R1FTL
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 51.1Ohm, 1%,
Quantity:
In Stock : 12875
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
WR08X51R1FTL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Tin
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    51.1Ohm
  • Additional Feature
    LASER TRIMMABLE, RATED AC VOLTAGE: 150V
  • Power Rating
    125mW
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Technology
    METAL GLAZE/THICK FILM
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.125W
  • Operating Temperature (Max)
    155°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Working Voltage
    150V
  • Size Code
    0805
  • Rated Temperature
    70°C