  • WSC00016R490FBA
WSC00016R490FBA
advertisement
Manufacturer No:
WSC00016R490FBA
HK JDW NO:
873-WSC00016R490FBA
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, WSC Series, Wirewound, 6.49Ohm, 1%,
Step5Bar-code shipping tag
WSC00016R490FBA
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    WSC
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Resistance
    6.49Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    275°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    PRECISION, STANDARD: AEC-Q200
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    1W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Case Code (Metric)
    6438
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Case Code (Imperial)
    2515
  • Rated Temperature
    70°C
  • Height
    2.79mm
  • Length
    6.35mm
  • Width
    3.81mm