  • WSL0805R1200FTB
WSL0805R1200FTB
advertisement
Manufacturer No:
WSL0805R1200FTB
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-WSL0805R1200FTB
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
WSL0805R1200FTB
Description:
WSL Series, Metal Element, 120mOhms, 0.125W 1/8W, ±1%, -65°C~170°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
WSL0805R1200FTB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Supplier Device Package
    0805
  • Operating Temperature
    -65°C~170°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    WSL
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±75ppm/°C
  • Resistance
    120mOhms
  • Max Operating Temperature
    170°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Composition
    Metal Element
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Height Seated (Max)
    0.018 0.46mm