  • WSN000155R00FTA
WSN000155R00FTA
advertisement
Manufacturer No:
WSN000155R00FTA
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-WSN000155R00FTA
Package:
2515
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Wirewound, 55Ohm, 1%,
Step5Bar-code shipping tag
WSN000155R00FTA
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Package / Case
    2515
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    20 ppm/°C
  • Resistance
    55Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    275°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Composition
    Wirewound
  • HTS Code
  • Power Rating
    1W
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 13 INCH
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Rated Temperature
    70°C