  • WW12JT5R60
WW12JT5R60
advertisement
Manufacturer No:
WW12JT5R60
HK JDW NO:
762-WW12JT5R60
Datasheet:
WW12JT5R60
Description:
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 5.6Ohm, 0.4W, Wirewound,
Step5Bar-code shipping tag
WW12JT5R60
  • Operating Temperature
    -55°C~350°C
    WW
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.110Diax0.312L 2.79mmx7.92mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    5.6Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    0.4W
  • Max Power Dissipation
    400mW
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Diameter
    2.79mm