  • WYO102MCMSXCKR
WYO102MCMSXCKR
advertisement
Manufacturer No:
WYO102MCMSXCKR
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-WYO102MCMSXCKR
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
WYO102MCMSXCKR
Description:
WYO 1000pF 440VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.256Dia 6.50mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
WYO102MCMSXCKR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    WYO
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.256Dia 6.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    Y5U E
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Safety
  • Voltage - Rated
    440VAC
  • Capacitance
    1000pF
  • Depth
    4.5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lead Style
    Straight
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.374 9.50mm