  • X1227S8I-2.7AT1
X1227S8I-2.7AT1
advertisement
Manufacturer No:
X1227S8I-2.7AT1
Manufacturer:
Intersil Corporation
HK JDW NO:
391-X1227S8I-2.7AT1
Package:
Datasheet:
Description:
5V 8 Pin Real Time ClocksTimer or RTC Subcategory0.032MHz
Purchasing and Inquiry
X1227S8I-2.7AT1 Overview
Its supply voltage is 5V.With 8 pins, it is equipped with the necessary functions.There is a component of this type in Timer or RTC.A frequency above 0.032MHz should not be used for real time clocks' output.As a power supply for the real time clock, a value of 3/5V is used.1 timers are in the real time clock that outputs a signal in response to an input signal.There is a maximum supply voltage (Vsup) of 5.5V.The uPs/uCs/Peripheral ICs type of this electrical real time analog clock is TIMER, REAL TIME CLOCK.Normal operation requires a supply voltage (Vsup) greater than 2.7V.Below 85°C is the ideal operating temperature.
X1227S8I-2.7AT1 Features
8 pin count
3/5V power supplies
X1227S8I-2.7AT1 Applications
There are a lot of Intersil Corporation X1227S8I-2.7AT1 Real Time Clocks applications.
  • Low standby power applications
  • Portable Instruments
  • Thermostat
  • Vending Machine
  • Electronic metering
  • White goods
  • Copy machines
  • Network Hubs
  • Portable instruments
  • Medical Devices
Step5Bar-code shipping tag
X1227S8I-2.7AT1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminals
    8
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Timer or RTC
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    TIMER, REAL TIME CLOCK
  • Clock Frequency
    0.032MHz
  • Number of Timers
    1
  • Time-Min
    SECONDS
  • Interrupt Capability
    Y
  • Volatile
    NO
  • Information Access Method
    I2C
  • Height Seated (Max)
    1.7272mm
  • Length
    4.9022mm
  • Width
    3.9116mm