  • X1227S8I-2.7T1
X1227S8I-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X1227S8I-2.7T1
HK JDW NO:
391-X1227S8I-2.7T1
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
8 Terminations5V 8 Pin Real Time ClocksTimer or RTC Subcategory0.032MHz
Purchasing and Inquiry
X1227S8I-2.7T1 Overview
A package named SOIC contains real time clocks.There are 8 terminations, which are the practice of ending a transmission line welectronic time clocksh a RTC module that matches the characteristic impedance of the line.It is possible to see 5V voltage being supplied to this RTC real time clock.8 pins are present on it.In Timer or RTC, you can find this component.For storing data and programs, the RTC times embed a memory of 512B.Real time clocks' output frequency should not exceed 0.032MHz.The mounting type of the RTC module is Surface Mount.There are 3/5V power supplies attached to it.Following an input signal, there are 1 timers that output a signal at a preset time.A temperature higher than -40°C is ideal for operating.85°C is the optimal operating temperature.There is a maximum supply voltage (Vsup) of 5.5V.The type of uPs/uCs/peripheral ICs in this electrical real time analog clock is TIMER, REAL TIME CLOCK.If the supply voltage (Vsup) is maintained above 2.7V, the system will work normally.
X1227S8I-2.7T1 Features
SOIC package
8 terminations
8 pin count
3/5V power supplies
X1227S8I-2.7T1 Applications
  • White goods
  • Copy machines
  • Utility Meter
  • Battery backed up systems
  • Hand-Held Devices
  • Fax/Printer
  • Digital video camera
  • Time keeping application
  • Mobile telephones
  • Bridges
Step5Bar-code shipping tag
X1227S8I-2.7T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Timer or RTC
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Interface
    2-Wire, I2C, Serial
  • Memory Size
    512B
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    TIMER, REAL TIME CLOCK
  • Clock Frequency
    0.032MHz
  • Number of Timers
    1
  • Time Format
    HH:MM:SS (12/24 hr)
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Time-Min
    SECONDS
  • Interrupt Capability
    Y
  • Volatile
    NO
  • Information Access Method
    I2C
  • Height Seated (Max)
    1.7272mm
  • Length
    4.9022mm
  • Width
    3.9116mm