  • X1227S8Z-4.5A
X1227S8Z-4.5A
advertisement
Manufacturer No:
X1227S8Z-4.5A
HK JDW NO:
668-X1227S8Z-4.5A
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
X1227S8Z-4.5A
Description:
X1227 Real Time ClocksAlarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
Purchasing and Inquiry
X1227S8Z-4.5A Overview
There is a package 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) that contains real time clocks.Tube is the way in which time clock is packaged.There is 4.5V~5.5V voltage supply for this electrical RTC.The type of this electrical real time clock is Clock/Calendar.As you can see from the diagram, this electronic component is mounted in the way of Surface Mount.Temperatures should be kept at 0°C~70°C at all times for safe operation.Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer can be ensured when operating.The family RTCs belongs to are X1227.As far as the supply voltage for this electrical digital time clock is concerned, it is 1.8V~5.5V.
X1227S8Z-4.5A Features
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
X1227S8Z-4.5A Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. X1227S8Z-4.5A Real Time Clocks applications.
  • Medical Equipment
  • Medicine Dispenser
  • POS Terminal
  • Telecommunications
  • High duration timers
  • Daily alarms
  • Electronic metering
  • GPS/Telematics Devices
  • Printers and copiers
  • Network Appliance
Step5Bar-code shipping tag
X1227S8Z-4.5A
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Feature
    Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Clock/Calendar
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    X1227
  • Interface
    I2C, 2-Wire Serial
  • Time Format
    HH:MM:SS (12/24 hr)
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Current - Timekeeping (Max)
    10μA~20μA @ 2.7V~5V
  • Voltage - Supply, Battery
    1.8V~5.5V