  • X1227V8I-4.5A
X1227V8I-4.5A
advertisement
Manufacturer No:
X1227V8I-4.5A
HK JDW NO:
668-X1227V8I-4.5A
Package:
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X1227V8I-4.5A
Description:
X1227 Real Time ClocksAlarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
Purchasing and Inquiry
X1227V8I-4.5A Overview
There is a package 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) that contains real time clocks.Tube is the way time clock is packaged, which is the way time clock is intended to be.There is 4.5V~5.5V voltage supply for this electrical RTC.It is a Clock/Calendar type electrical real time clock.On the system board, this real time clock (RTC) is mounted in Surface Mount.A safe operation requires a temperature of -40°C~85°C at all times.When operating, electronic time clocks are possible to make sure that Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer remains constant in the process.In terms of RTCs family, RTCs belongs to X1227.The voltage supply of this electrical digital time clock is 1.8V~5.5V.
X1227V8I-4.5A Features
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
X1227V8I-4.5A Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. X1227V8I-4.5A Real Time Clocks applications.
  • Electronic metering
  • Battery powered products
  • GPS/Telematics Devices
  • Mobile telephones
  • Medical Devices
  • Utility Meter
  • Vending Machine
  • Point-of-Sale Equipment
  • Portable instruments
  • Network powered devices
Step5Bar-code shipping tag
X1227V8I-4.5A
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Feature
    Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Clock/Calendar
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    X1227
  • Interface
    I2C, 2-Wire Serial
  • Time Format
    HH:MM:SS (12/24 hr)
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Current - Timekeeping (Max)
    10μA~20μA @ 2.7V~5V
  • Voltage - Supply, Battery
    1.8V~5.5V