  • X1227V8IZ-2.7A
X1227V8IZ-2.7A
advertisement
Manufacturer No:
X1227V8IZ-2.7A
Manufacturer:
Intersil Corporation
HK JDW NO:
391-X1227V8IZ-2.7A
Description:
5V 8 Pin Real Time ClocksTimer or RTC Subcategory0.032MHz
Purchasing and Inquiry
X1227V8IZ-2.7A Overview
RTC real time clocks like this have a 5V supply voltage.There are 8 pins on it.Located in Timer or RTC, this component is present.A frequency above 0.032MHz should not be used for real time clocks' output.For the purpose of powering the real time clock, the power supply is set to 3/5V.1 timers are in the real time clock that outputs a signal in response to an input signal.The maximal supply voltage (Vsup) reaches 5.5V.A TIMER, REAL TIME CLOCK is the type of uPs, uCs, and peripheral ICs found in this electrical real time analog clock.Normal operation requires a supply voltage (Vsup) above 2.7V.Under 85°C, the operating temperature should be maintained.
X1227V8IZ-2.7A Features
8 pin count
3/5V power supplies
X1227V8IZ-2.7A Applications
There are a lot of Intersil Corporation X1227V8IZ-2.7A Real Time Clocks applications.
  • Hand-Held Devices
  • Digital voice recorders
  • Network powered devices
  • Medical Equipment
  • Router
  • Battery powered devices
  • Routers
  • Copier
  • Medical Equipment
  • Digital cameras
Step5Bar-code shipping tag
X1227V8IZ-2.7A
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminals
    8
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • HTS Code
  • Subcategory
    Timer or RTC
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    TIMER, REAL TIME CLOCK
  • Clock Frequency
    0.032MHz
  • Number of Timers
    1
  • Time-Min
    SECONDS
  • Interrupt Capability
    Y
  • Volatile
    NO
  • Information Access Method
    I2C
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    4.4mm
  • Width
    3mm