  • X1227V8Z-2.7
X1227V8Z-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X1227V8Z-2.7
HK JDW NO:
391-X1227V8Z-2.7
Package:
TSSOP
Datasheet:
Description:
8 Terminations5V 8 Pin Real Time ClocksTimer or RTC Subcategory0.032MHz
Purchasing and Inquiry
X1227V8Z-2.7 Overview
You can find real time clocks in package TSSOP among the other packages that are available.Bulk is the package format.There are 8 terminations, which are the practice of ending a transmission line welectronic time clocksh a RTC module that matches the characteristic impedance of the line.This RTC real time clock's supply voltage is 5V.With 8 pins, it is equipped with the necessary functions.This component can be found in Timer or RTC.A real time analog clock's memory size is 512B, which is available for storing programs and data.The frequency of real time clocks' output should not exceed 0.032MHz.RTC module mounting type Surface Mount is specified.A total of 3/5V power supplies are required to operate it.1 timers are in the real time clock that outputs a signal in response to an input signal.Temperatures higher than 0°C should be used.Ideally, the operating temperature should be lower than 70°C.Supply voltage reaches 5.5V (Vsup) at maximum.The uPs/uCs/Peripheral ICs type of this electrical real time analog clock is TIMER, REAL TIME CLOCK.In order to operate normally, Vsup must remain above 2.7V.
X1227V8Z-2.7 Features
TSSOP package
8 terminations
8 pin count
3/5V power supplies
X1227V8Z-2.7 Applications
  • Security Systems
  • Mobile telephones
  • Bridges
  • POS Terminal
  • Routers
  • Digital cameras
  • Point-of-Sale Equipment
  • Wearables, Portables
  • Portable instruments
  • Modem
Step5Bar-code shipping tag
X1227V8Z-2.7
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Timer or RTC
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Interface
    2-Wire, I2C, Serial
  • Memory Size
    512B
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    TIMER, REAL TIME CLOCK
  • Clock Frequency
    0.032MHz
  • Number of Timers
    1
  • Time Format
    HH:MM:SS (12/24 hr)
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Time-Min
    SECONDS
  • Interrupt Capability
    Y
  • Volatile
    NO
  • Information Access Method
    I2C
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    4.4mm
  • Width
    3mm