  • X1228S14-2.7
X1228S14-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X1228S14-2.7
HK JDW NO:
668-X1228S14-2.7
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
X1228S14-2.7
Description:
X1228 Real Time ClocksAlarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
Purchasing and Inquiry
X1228S14-2.7 Overview
There is an embedded version of real time clocks in the package 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width).Basically, time clock is packaged in a way that is equivalent to Tube.There is 2.7V~5.5V voltage supply for this electrical RTC.The type of this electrical real time clock is Clock/Calendar.Surface Mount is the way to mount this real time clock (RTC).Maintaining a constant temperature of 0°C~70°C is essential for safe operation.When operating, Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer can be ensured.Thare RTCs em are part of the family X1228.A voltage of 1.8V~5.5V is required for the supply of this electrical digital time clock.
X1228S14-2.7 Features
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
X1228S14-2.7 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. X1228S14-2.7 Real Time Clocks applications.
  • Printers
  • Battery backed up systems
  • Embedded Time Stamping
  • Network Appliance
  • Digital video camera
  • Portable instruments
  • Medical Equipment
  • Telecommunications
  • GPS/Telematics Devices
  • Embedded Time Stamping
Step5Bar-code shipping tag
X1228S14-2.7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Feature
    Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Clock/Calendar
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X1228
  • Interface
    I2C, 2-Wire Serial
  • Time Format
    HH:MM:SS (12/24 hr)
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Current - Timekeeping (Max)
    10μA~20μA @ 2.7V~5V
  • Voltage - Supply, Battery
    1.8V~5.5V