  • X1228S14I-2.7
X1228S14I-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X1228S14I-2.7
HK JDW NO:
668-X1228S14I-2.7
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
X1228S14I-2.7
Description:
X1228 Real Time ClocksAlarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
Purchasing and Inquiry
X1228S14I-2.7 Overview
There is a package called 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) which contains real time clocks, and you can find real time clocks there.Time clock is packaged in the way of Tube.A voltage of 2.7V~5.5V is supplied to this electrical RTC.In this case, we are dealing with an electrical real time clock that has a type of Clock/Calendar.Surface Mount is the way this real time clock (RTC) is mounted on the system board.Ideally, the operating temperature should be -40°C~85°C.When operating, you can ensure Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer.There are a family named X1228 that consarets of the RTCs .1.8V~5.5V is the supply voltage of this electrical digital time clock.
X1228S14I-2.7 Features
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
X1228S14I-2.7 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. X1228S14I-2.7 Real Time Clocks applications.
  • Utility Meter
  • Hand-Held Devices
  • Digital video camera
  • Embedded Time Stamping
  • Hand-Held Devices
  • Set-Top Box
  • Mobile equipment
  • Medical Devices
  • Battery powered devices
  • Server
Step5Bar-code shipping tag
X1228S14I-2.7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Feature
    Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Clock/Calendar
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X1228
  • Interface
    I2C, 2-Wire Serial
  • Time Format
    HH:MM:SS (12/24 hr)
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Current - Timekeeping (Max)
    10μA~20μA @ 2.7V~5V
  • Voltage - Supply, Battery
    1.8V~5.5V