  • X1228S14I-4.5A
X1228S14I-4.5A
advertisement
Manufacturer No:
X1228S14I-4.5A
HK JDW NO:
391-X1228S14I-4.5A
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
14 Terminations5V 14 Pin Real Time ClocksTimer or RTC Subcategory0.032MHz
Purchasing and Inquiry
X1228S14I-4.5A Overview
There is an embedded version of real time clocks in the package SOIC.As you can see, time clock is packaged as if time clock were in the form of Bulk.A transmission line with 14 terminations possesses the characteristic impedance of the RTC module terminating it.In this case, the voltage supplied to the electronic component is 5V.14 pins are present on it.There is a component of this type in Timer or RTC.A total of 512B of memory is available for storing data and programs on the real time analog clocks.A frequency of 0.032MHz should not be exceeded by real time clocks' output.In this case, the RTC module has a mounting type of Surface Mount.The power supply is 5V.An input signal is received by 1 timers, which output a signal after a preset time.A temperature above -40°C is recommended for operation.A temperature lower than 85°C should be used for operating.It reaches 5.5V when the maximal supply voltage (Vsup) is reached.In this electrical real time analog clock, uPs/uCs/peripheral ICs are of the type TIMER, REAL TIME CLOCK.If the supply voltage (Vsup) is maintained above 2.7V, the system will work normally.
X1228S14I-4.5A Features
SOIC package
14 terminations
14 pin count
5V power supplies
X1228S14I-4.5A Applications
  • Hand-Held Devices
  • Utility Meters
  • Digital voice recorders
  • Electronic metering
  • Router
  • Point-of-Sale Equipment
  • Time keeping application
  • Vending Machine
  • Battery powered products
  • Portable Instruments
Step5Bar-code shipping tag
X1228S14I-4.5A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Timer or RTC
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Pin Count
    14
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G14
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Interface
    2-Wire, I2C, Serial
  • Memory Size
    512B
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    TIMER, REAL TIME CLOCK
  • Clock Frequency
    0.032MHz
  • Number of Timers
    1
  • Time Format
    HH:MM:SS (12/24 hr)
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Time-Min
    SECONDS
  • Interrupt Capability
    Y
  • Volatile
    YES
  • Information Access Method
    I2C
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    8.65mm
  • Width
    3.9mm