  • X1228S14Z
X1228S14Z
advertisement
Manufacturer No:
X1228S14Z
Manufacturer:
Intersil Corporation
HK JDW NO:
391-X1228S14Z
Description:
5V 14 Pin Real Time ClocksTimer or RTC Subcategory0.032MHz
Purchasing and Inquiry
X1228S14Z Overview
This RTC real time clock is powered by 5V volts.A total of 14 pins are included in this product.In the subcategory of Timer or RTC, the RTCs can be found.There should not be a frequency higher than 0.032MHz in the output.The power supply is 3/5V.There are 1 timers, which are control real time clocks that output a signal at a preset time after an input signal is received.There is a maximum supply voltage (Vsup) of 5.5V.In this electrical real time analog clock, uPs/uCs/peripheral ICs are of the type TIMER, REAL TIME CLOCK.As a rule of thumb, the supply voltage (Vsup) should never be below 2.7V.A minimum operating temperature of 70°C should be maintained.
X1228S14Z Features
14 pin count
3/5V power supplies
X1228S14Z Applications
There are a lot of Intersil Corporation X1228S14Z Real Time Clocks applications.
  • Utility Meters
  • Bridges
  • GPS
  • Modem
  • Set-Top Box
  • Telecommunications
  • Telecommunications
  • Wearables, Portables
  • Electronic metering
  • Utility Meter
Step5Bar-code shipping tag
X1228S14Z
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to X1228S14Z.
    YES
  • Number of Terminals
    14
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Clock Frequency
    0.032MHz
  • Height Seated (Max)
    1.7272mm
  • Length
    8.6614mm
  • Width
    3.9116mm