  • X1228V14I
X1228V14I
advertisement
Manufacturer No:
X1228V14I
HK JDW NO:
391-X1228V14I
Package:
TSSOP
Datasheet:
X1228V14I
Description:
14 Terminations5V 14 Pin Real Time ClocksTimer or RTC Subcategory0.032MHz
Purchasing and Inquiry
X1228V14I Overview
There is a package TSSOP that contains real time clocks.The package is in the form of Bulk.Transmission lines with 14 terminations have the characteristic impedance of their termination RTC modules.This RTC real time clock is supplied with 5V voltage.There are 14 pins on it.A part like this is included in Timer or RTC.For storing the programs and data, the RTC times have an embedded memory of 512B for storing data and programs.There should not be a difference between real time clocks' output frequency and 0.032MHz.This RTC module has a mounting type of Surface Mount.A power supply of 3/5V is used to power it.In this system, there are 1 timers, which are real time clocks that output a signal at a preset time after an input signal is received.Operating temperatures should be greater than -40°C.Lower than 85°C is the recommended operating temperature.Supply voltage reaches 5.5V (Vsup) at maximum.The uPs/uCs/Peripheral ICs type of this electrical real time analog clock is TIMER, REAL TIME CLOCK.For normal operation, the supply voltage (Vsup) should be kept above 2.7V.
X1228V14I Features
TSSOP package
14 terminations
14 pin count
3/5V power supplies
X1228V14I Applications
There are a lot of Intersil (Renesas Electronics America) X1228V14I Real Time Clocks applications.
  • Embedded Time Stamping
  • Embedded Time Stamping
  • Embedded Systems
  • Daily alarms
  • Electronic metering
  • Medical Devices
  • Battery powered devices
  • Routers
  • Copier
  • Digital voice recorders
Step5Bar-code shipping tag
X1228V14I
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to X1228V14I.
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Interface
    2-Wire, I2C, Serial
  • Memory Size
    512B
  • Clock Frequency
    0.032MHz
  • Number of Timers
    1
  • Time Format
    HH:MM:SS (12/24 hr)
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm