  • X1288S16T1
X1288S16T1
advertisement
Manufacturer No:
X1288S16T1
HK JDW NO:
391-X1288S16T1
Package:
SOIC
Datasheet:
X1288S16T1
Description:
16 Terminations5V 16 Pin Real Time ClocksTimer or RTC Subcategory0.032MHz
Purchasing and Inquiry
X1288S16T1 Overview
Among the packages SOIC is where real time clocks can be found.A transmission line with 16 terminations possesses the characteristic impedance of the RTC module terminating it.In this RTC real time clock, there is a voltage of 5V supplied to it.The board is equipped with a total of 16 pins.Timer or RTC is the subcategory in which the RTCs belongs.For storing the programs and data, the RTC times have an embedded memory of 31.3kB for storing data and programs.There should not be a frequency higher than 0.032MHz in the output.In this case, the RTC module has a mounting type of Surface Mount.A power supply of 5V is used to power it.1 timers are used in this system. They output a signal after an input signal is received at a predetermined time.A temperature above 0°C is recommended for operation.Operating temperatures should be below 70°C.It reaches a maximum supply voltage of 5.5V (Vsup).In this electrical real time analog clock, there is a uPs/uCs/Peripheral ICs type of TIMER, REAL TIME CLOCK.In order to maintain normal operation, the supply voltage (Vsup) must be kept above 4.5V.
X1288S16T1 Features
SOIC package
16 terminations
16 pin count
5V power supplies
X1288S16T1 Applications
There are a lot of Intersil (Renesas Electronics America) X1288S16T1 Real Time Clocks applications.
  • GPS/Telematics Devices
  • Printers
  • GPS
  • Automotive
  • Battery powered products
  • Medical Equipment
  • Vending Machine
  • Copy machines
  • GPS/Telematics Devices
  • Network Hubs
Step5Bar-code shipping tag
X1288S16T1
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Timer or RTC
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    16
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Interface
    2-Wire, I2C, Serial
  • Memory Size
    31.3kB
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    TIMER, REAL TIME CLOCK
  • Clock Frequency
    0.032MHz
  • Number of Timers
    1
    YY-MM-DD-dd
  • Time-Min
    1/100SECOND
  • Interrupt Capability
    Y
  • Volatile
    YES
  • Information Access Method
    I2C
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    10.3mm
  • Width
    7.5mm