  • X1288V14-2.7T1
X1288V14-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X1288V14-2.7T1
HK JDW NO:
668-X1288V14-2.7T1
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X1288V14-2.7T1
Description:
X1288 Real Time ClocksAlarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
Purchasing and Inquiry
X1288V14-2.7T1 Overview
Among the packages 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) is where real time clocks can be found.The package is packaged in the way of Tape & Reel (TR).There is 2.7V~5.5V supply voltage for this electrical RTC.This electrical real time clock has the type Clock/Calendar.This real time clock (RTC) is mounted in the way of Surface Mount.Ideally, the operating temperature should be set to 0°C~70°C.Operating with Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer are possible.The family RTCs belongs to are X1288.Its supply voltage is 1.8V~5.5V.
X1288V14-2.7T1 Features
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
X1288V14-2.7T1 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. X1288V14-2.7T1 Real Time Clocks applications.
  • Digital voice recorders
  • Printers
  • Vending Machine
  • Mobile telephones
  • Electronic metering
  • Battery backed up systems
  • Daily alarms
  • Set-Top Box
  • Bridges
  • IoT
Step5Bar-code shipping tag
X1288V14-2.7T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Feature
    Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Clock/Calendar
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X1288
  • Interface
    I2C, 2-Wire Serial
  • Time Format
    HH:MM:SS:hh (12/24 hr)
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Current - Timekeeping (Max)
    10μA~20μA @ 2.7V~5V
  • Voltage - Supply, Battery
    1.8V~5.5V