  • X1288V14I-2.7
X1288V14I-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X1288V14I-2.7
HK JDW NO:
668-X1288V14I-2.7
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X1288V14I-2.7
Description:
X1288 Real Time ClocksAlarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
Purchasing and Inquiry
X1288V14I-2.7 Overview
This real time analog clock can be found in package 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).As of Tube, time clock is packaged in this way.The supply voltage of this electrical RTC is 2.7V~5.5V.Electrical real time clocks of type Clock/Calendar correspond to this real time clock.The position of this real time clock (RTC) on the system board is indicated by Surface Mount.Ideally, the operating temperature should be -40°C~85°C.If Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer is ensured when operating, then the operation will be successful.In the family X1288, RTCs are a member.This electrical digital time clock has a 1.8V~5.5V supply voltage.
X1288V14I-2.7 Features
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
X1288V14I-2.7 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. X1288V14I-2.7 Real Time Clocks applications.
  • GPS
  • Electronic metering
  • Mobile equipment
  • High duration timers
  • Thermostat
  • Elapsed time counter
  • Battery powered products
  • Digital video camera
  • Router
  • Digital Recording
Step5Bar-code shipping tag
X1288V14I-2.7
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Feature
    Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Clock/Calendar
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X1288
  • Interface
    I2C, 2-Wire Serial
    YY-MM-DD-dd
  • Current - Timekeeping (Max)
    10μA~20μA @ 2.7V~5V
  • Voltage - Supply, Battery
    1.8V~5.5V