  • X28HC256PZ-90
X28HC256PZ-90
advertisement
Manufacturer No:
X28HC256PZ-90
HK JDW NO:
668-X28HC256PZ-90
Package:
28-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
Description:
28 Pin Memory IC X28HC256 37.4mm mm
Step5Bar-code shipping tag
X28HC256PZ-90
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    28-DIP (0.600, 15.24mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    X28HC256
  • Pin Count
    28
  • JESD-30 Code
    R-PDIP-T28
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Memory Size
    256Kb 32K x 8
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Operating Mode
    ASYNCHRONOUS
  • Access Time
    90ns
  • Memory Format
    EEPROM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    32KX8
  • Memory Width
    8
  • Write Cycle Time - Word, Page
    5ms
  • Memory Density
    262144 bit
  • Programming Voltage
    5V
  • Write Cycle Time-Max (tWC)
    5ms
  • Height Seated (Max)
    6.35mm
  • Length
    37.4mm
  • Width
    15.24mm