  • X5043M8Z-2.7A
X5043M8Z-2.7A
advertisement
Manufacturer No:
X5043M8Z-2.7A
HK JDW NO:
391-X5043M8Z-2.7A
Package:
MSOP
Datasheet:
Description:
5V 8 Terminals Voltage supervisor 1 Channels Min 2.7V Max 5.5V
Quantity:
In Stock : 16376
Step5Bar-code shipping tag
X5043M8Z-2.7A
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    MSOP
  • Number of Pins
    8
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 2.92V; SELECTABLE WATCHDOG TIMER, POWER ON RESET
  • Technology
    CMOS
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Operating Supply Current
    3mA
  • Max Supply Current
    3mA
  • Adjustable Threshold
    YES
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    2.92V
  • Reset Timeout
    100 ms
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.85V
  • Max Reset Threshold Voltage
    3V
  • Undervoltage Threshold
    2.85V
  • Overvoltage Threshold
    3V
  • Number of Monitored Inputs
  • Reset Delay Time
    400 ms
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm