  • X5043S8-2.7AT1
X5043S8-2.7AT1
advertisement
Manufacturer No:
X5043S8-2.7AT1
Manufacturer:
Intersil Corporation
HK JDW NO:
391-X5043S8-2.7AT1
Description:
5V 8-Pin Voltage supervisor 1 Channels
Quantity:
In Stock : 14668
Step5Bar-code shipping tag
X5043S8-2.7AT1
    YES
  • Number of Terminals
    8
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 2.62V; SELECTABLE WATCHDOG TIMER, POWER ON RESET
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Number of Channels
    1
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT
  • Length
    4.9mm
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Width
    3.9mm