  • X5163P-2.7
X5163P-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X5163P-2.7
HK JDW NO:
391-X5163P-2.7
Package:
DIP
Datasheet:
Description:
5V 8 Terminals 8-Pin Voltage supervisor 1 Channels 2MHz
Quantity:
In Stock : 11606
Step5Bar-code shipping tag
X5163P-2.7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    DIP
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 2.63V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    2MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Number of Channels
    1
  • Memory Size
    2kB
  • Adjustable Threshold
    YES
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    2.63V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    100 ms
  • Length
    9.525mm
  • Height Seated (Max)
    5.334mm
  • Width
    7.62mm