  • X5163S8IZ-2.7
X5163S8IZ-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X5163S8IZ-2.7
HK JDW NO:
668-X5163S8IZ-2.7
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
X5163S8IZ-2.7
Description:
5V8 Terminals 8-Pin X5163 Voltage supervisor1 Channels
Purchasing and Inquiry
X5163S8IZ-2.7 Overview
It is mounted through 8 terminals on the power management. A Tube package is used to package the power management. In this PMIC, you can find 1 functions for your reference. This power management is made up of 1 channels which are available in a series format. There are 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) functions included in this PMIC so that you can refer to them. Compared to other Simple Reset/Power-On Reset products, this PMIC has a lot of benefits to offer. Specifies a reflow peak temperature of 260 for the package during reflow. IC management conducts in a 5V-voltage supply. When a supply voltage of 1 is applied to the power ic, it conducts. In total, the power management has 8 pins in it. Power management recommends the Surface Mount mounting type. It is recommended that the supervisor be set to this temperature: -40°C~85°C TA. During normal operation, this power managment ic can generate Open Drain or Open Collector of output voltage. You can always use X5163, the base supervisor number, to search for similar PMICs of the manufacturer.
X5163S8IZ-2.7 Features
Simple Reset/Power-On Reset type
X5163S8IZ-2.7 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. X5163S8IZ-2.7 Voltage Supervisors applications.
  • Magnetic resonance imaging
  • Battery cars
  • Sensitive sensors
  • DSP
  • Battery-powered equipment
  • Power distribution systems of operating room
  • Stable power system
  • Smart meter
  • Military communications
  • Personal computers
Step5Bar-code shipping tag
X5163S8IZ-2.7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    X5163
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Number of Channels
    1
  • Adjustable Threshold
    YES
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    2.63V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    100ms Minimum
  • Length
    4.9022mm