  • X5163S8Z-2.7A
X5163S8Z-2.7A
advertisement
Manufacturer No:
X5163S8Z-2.7A
HK JDW NO:
668-X5163S8Z-2.7A
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
X5163S8Z-2.7A
Description:
5V8 Terminals 8-Pin X5163 Voltage supervisor1 Channels
Purchasing and Inquiry
X5163S8Z-2.7A Overview
There are 8 terminals on this power management that allow it to be mounted. This power ic is packaged in a way that looks like a Tube. In this PMIC, you can find 1 functions for your reference. A series of 1 channels can be found on this supervisor. There are 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) functions included in this PMIC so that you can refer to them. This IC power shares lots of benefits with other Simple Reset/Power-On Reset products. In order to ensure a good reflow performance, the package peak reflow temperature must be set at 260. IC management conducts in a 5V-voltage supply. In a 1 supply voltage, the PMIC chip conducts. Taking into account all of the pins, this power management has a total of 8. In this case, Surface Mount is the recommended mounting type. The temperature of the supervisors should be set to this range: 0°C~70°C TA. As this power managment ic operates, it is able to produce an output voltage of Open Drain or Open Collector. There are also other features in the software such as [0], just to mention a few. A similar IC managements number of the manufacturer can always be found by using X5163, the base power ics number.
X5163S8Z-2.7A Features
Simple Reset/Power-On Reset type
X5163S8Z-2.7A Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. X5163S8Z-2.7A Voltage Supervisors applications.
  • Important electronics for automotive protection
  • Transformer load monitoring equipment
  • Rechargeable batteries
  • Cloud computing
  • Embedded computing
  • Display equipment
  • Power distribution systems of ICU
  • Set top box
  • Detection of phase sequence
  • Microprocessor system
Step5Bar-code shipping tag
X5163S8Z-2.7A
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    WATCHDOG TIMER
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    X5163
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    2.92V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    100ms Minimum
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm