  • X80203V20I
X80203V20I
advertisement
Manufacturer No:
X80203V20I
HK JDW NO:
391-X80203V20I
Package:
TSSOP
Datasheet:
X80203V20I
Purchasing and Inquiry
X80203V20I Overview
There is a package of Bulk for it. As a result, it is included in the TSSOP package in order to conserve space. This device has an analog IC POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT. There are a total of 20 terminations. A total of 20 pins are attached to it. It is possible to achieve high efficiency on a 3.1V supply voltage. The number of accessible channels is 3. Keeping the supply voltage (Vsup) above 0.95V is necessary for normal operation. 5.5V is the maximum supply voltage. A supply current of 2.5mA is used to power this DC DC switching regulator. The device is mounted in accordance with the method of Surface Mount. Temperatures below 85°C are ideal for operation. Operating temperatures should be higher than -40°C.
X80203V20I Features
TSSOP package
Minimum temperature of -40°C
X80203V20I Applications
  • Computer
  • Computer modem power supply
  • Various consumer terminal equipment
  • Remote system
  • Electric lift
  • Power factor correction
  • Report meeting
  • Demo
  • Sound system equipment
  • Server
Step5Bar-code shipping tag
X80203V20I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.1V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Pin Count
    20
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G20
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.95V
  • Number of Channels
    3
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Operating Supply Current
    2.5mA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Height Seated (Max)
    1.05mm
  • Length
    6.5mm
  • Width
    4.4mm