  • X9250US24IZ-2.7T2
X9250US24IZ-2.7T2
advertisement
Manufacturer No:
X9250US24IZ-2.7T2
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-X9250US24IZ-2.7T2
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
X9250US24IZ-2.7T2
Description:
Digital PotentiometersXDCP? Series SPI
Purchasing and Inquiry
X9250US24IZ-2.7T2 Overview
There are 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) packages in this package.Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.There are embedded 4 circuits in this digital potentiometer.The digital analogic is secured using this package Tape & Reel (TR).256 taps protect this pentometer against overcurrent.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.It is possible to supply ±2.7V~5.5V volts to the potentionmeter.This digital potentiometer operates at 0°C.Flow can be restricted using 50kOhm.When using this digital variable resistor, Selectable Address can be found.
X9250US24IZ-2.7T2 Features
Available in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9250US24IZ-2.7T2 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC X9250US24IZ-2.7T2 Digital Potentiometers applications.
  • Adjustable current control
  • Matching Linear Impedance
  • Gas detection circuit
  • Wheatstone bridges
  • Adjusting the LCD Display
  • Programmable power supplies
  • Power meter
  • Industrial control
  • Used as programmable gain amplifier
  • Stereo
Step5Bar-code shipping tag
X9250US24IZ-2.7T2
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Supplier Device Package
    24-SOIC
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5 (48 Hours)
  • Resistance
    50kOhm
  • Voltage - Supply
    ±2.7V~5.5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    4
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C