  • X9252YV24I-2.7
X9252YV24I-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9252YV24I-2.7
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-X9252YV24I-2.7
Package:
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9252YV24I-2.7
Description:
Digital PotentiometersXDCP? Series I2C, Up/Down (U/D, CS)
Purchasing and Inquiry
X9252YV24I-2.7 Overview
A package containing it contains 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).The pentometer is stored from Non-Volatile.In this digital potentiometer, there are 4 embedded circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tube package.For this pentometer, there are 256 taps that protect against overcurrent.Mounting in Surface Mount is recommended.It is possible to supply 2.7V~5.5V volts to the potentionmeter.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~85°C.A flow limit of 2.8kOhm can be applied.This digital variable resistor can be used to find Selectable Address.
X9252YV24I-2.7 Features
Available in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9252YV24I-2.7 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC X9252YV24I-2.7 Digital Potentiometers applications.
  • Industrial control
  • Sensor trimming instrumentation
  • Analogue circuit
  • LEDs
  • Optic fiber network
  • Voltage resistance conversion
  • Cell phone
  • Testing equipment
  • Noise-free volume controller
  • Automotive electronics
Step5Bar-code shipping tag
X9252YV24I-2.7
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Supplier Device Package
    24-TSSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    2.8kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C, Up/Down (U/D, CS)
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    50
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C