  • XADRP-16V
XADRP-16V
advertisement
Manufacturer No:
XADRP-16V
Manufacturer:
JST Sales America Inc.
HK JDW NO:
385-XADRP-16V
Package:
Datasheet:
XADRP-16V
Description:
2 Rows Receptacle Bulk Natural 16 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp XAD Nylon
Quantity:
In Stock : 3850
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
XADRP-16V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Rows
    2
  • Additional Feature
    COMPATIBLE CONTACT: SXA-001T-P0.6, POLARIZED
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Latch Lock
  • Contact Finish - Mating
    NOT SPECIFIED
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.098 2.50mm
  • Total Number of Contacts
    16
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    12mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    White
  • Row Spacing
    0.098 (2.50mm)
  • Note
    Contacts Not Included
  • Body/Shell Style
    PLUG
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    3A
  • Wire Gauge (Max)
    28 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    20 AWG
  • Contact Termination
    Crimp
  • Length
    24.7mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    NOT SPECIFIED
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Housing Material
    Nylon
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    XAD
  • Published
    2005
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    16
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C