  • XAL1580-132MEB
XAL1580-132MEB
advertisement
Manufacturer No:
XAL1580-132MEB
Manufacturer:
Coilcraft
HK JDW NO:
3194-XAL1580-132MEB
Package:
SMD/SMT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
XAL1580-132MEB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 11 hours ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SMD/SMT
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Material - Core
    Composite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Packaging
    Cut Tape
  • Published
    2011
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver (Sn/Ag)
  • Max Operating Temperature
    90°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Chip
  • Inductance
    1.3 μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • Max DC Current
    46.7A
  • Frequency - Self Resonant
    26.2MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Current - Saturation
    65A
  • Case/Size Code
    6359
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    1.38mOhm
  • Inductance Tolerance
    20%
  • Inductance-Nom (L)
    1.3 µH
  • RMS Current (Irms)
    46.7A
  • Height
    7.8mm
  • Length
    16.4mm
  • Width
    15.4mm