  • XBZ02P1201-G
XBZ02P1201-G
advertisement
Manufacturer No:
XBZ02P1201-G
Manufacturer:
Torex Semiconductor Ltd
HK JDW NO:
817-XBZ02P1201-G
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
XBZ02P1201-G
Description:
ZENER DIODE 25Ohm ±5% 100nA @ 8V 150°C TJ SC-79, SOD-523
Step5Bar-code shipping tag
XBZ02P1201-G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-79, SOD-523
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 8V
  • Power - Max
    200mW
  • Impedance-Max
    25Ohm
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    12V