XC2S100-5PQ208I
XC2S100-5PQ208I
903-XC2S100-5PQ208I
208-BFQFP
2.5V V 4.1mm mm FPGAs Spartan?-II Series 208-BFQFP 208
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
XC2S100-5PQ208I Overview
There is a 208-BFQFP package that includes this component. An FPGA of this type is made up of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY gates. Its 140 I/Os help it transfer data more efficiently. The basic building blocks of logic contain 2700 logic elements/cells. An electrical supply voltage of 2.5V powers it. Part of the Field Programmable Gate Arrays family, this FPGA part is a programmable gate array. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 2.375V~2.625V. As part of the Spartan?-II series of FPGAs, it is a type of FPGA. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of -40°C~100°C TJ when operating the machine. In this device, 140 outputs are incorporated in order to provide you with maximum flexibility. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tray. As a whole, it has 208 terminations. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 40960. For related parts, use its base part number XC2S100. This FPGA module has a RAM si5kBe of 5kB that is sufficient to make sure that the program is able to run normally. The device is designed with 208 pins in total. A total of 600 LABs/CLBs are included in this FPGA. In order for this FPGA to work properly in accordance with its specifications, it is necessary that it is mounted in Surface Mount. Designers can fully utilize its flexibility with 2.5V supply voltage. The building block that forms the basis of the system contains 100000 gates. Featuring 208 pins in total, it is a versatile device. A crystal oscillating at 263MHz is one of the most common components of this device. An architecture consists of 600 CLBs.