  • XC2S30-5TQG144C
XC2S30-5TQG144C
advertisement
Manufacturer No:
XC2S30-5TQG144C
HK JDW NO:
903-XC2S30-5TQG144C
Package:
144-LQFP
Datasheet:
XC2S30-5TQG144C
Description:
2.5V V 1.6mm mm FPGAs Spartan?-II Series 144-LQFP 144
Purchasing and Inquiry
XC2S30-5TQG144C Overview
In the 144-LQFP package, you will find fpga chips. In this kind of FPGA, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is used. There are 92 I/Os for better data transfer. A fundamental building block contains 972 logic elements or cells. It is powered from a supply voltage of 2.5V. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGAs includes this part. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. This device is powered by a 2.375V~2.625V battery. FPGAs belonging to the Spartan?-II series are a type of FPGA that belong to the Spartan?-II series of FPGAs. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin 0°C~85°C TJ when the device is operating. In order to make this device as versatile as possible, there are 92 different outputs included. Fpga chips is designed to maximiTraye space efficiency by containing the FPGA model in Tray. As a whole, it has 144 terminations. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 24576. Its base part number XC2S30 can be used to find parts that are related to it. The FPGA module's RAM si3kBe reaches 3kB in order to ensure that the program operates in a normal manner. 144 pins are designed into the device. 216 LABs/CLBs are configured on this FPGA. Fpga electronics is possible for this FPGA to perform as per fpga electronics s specifications as long as fpga electronics is mounted in Surface Mount direction. Its flexibility can be fully utilized when operating with a 2.5V supply voltage. A basic building block for this type of building block consists of 30000 gates. Fpga semiconductor is equipped wfpga semiconductorh 144 pin count. Normally, fpga semiconductor uses an oscillator, which oscillates at 263MHz, to create the signal. The architecture of the system is based on 216 CLBs. For the building block, it incorporates 972 logic cells that are used to make it work.
XC2S30-5TQG144C Features
92 I/Os
Up to 24576 RAM bits
144 LABs/CLBs
XC2S30-5TQG144C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC2S30-5TQG144C FPGAs applications.
  • Voice recognition
  • Aircraft navigation
  • Consumer Electronics
  • Automotive Applications
  • Medical imaging
  • Automation
  • Defense Applications
  • Scientific Instruments
  • Audio
  • Ecosystem
Step5Bar-code shipping tag
XC2S30-5TQG144C
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Number of Pins
    144
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Published
    2000
  • Series
    Spartan®-II
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    2.375V~2.625V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Base Part Number
    XC2S30
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    92
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Number of I/O
    92
  • RAM Size
    3kB
  • Clock Frequency
    263MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    972
  • Total RAM Bits
    24576
  • Number of Gates
  • Number of LABs/CLBs
    216
  • Speed Grade
    5
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.7 ns
  • Number of CLBs
    216
  • Number of Logic Cells
    972
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm