  • XC3090-100PQ208C
XC3090-100PQ208C
advertisement
Manufacturer No:
XC3090-100PQ208C
Manufacturer:
Xilinx Inc.
HK JDW NO:
903-XC3090-100PQ208C
Package:
208-BFQFP
Datasheet:
XC3090-100PQ208C
Description:
3.92mm mm FPGAs XC3000 Series 208-BFQFP 0.5mm mm 208
Quantity:
In Stock : 10847
Step5Bar-code shipping tag
XC3090-100PQ208C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    208-BFQFP
  • Number of Pins
    208
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    XC3000
  • Published
    1995
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    208
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.75V~5.25V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Base Part Number
    XC3090
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    144
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    5V
  • Number of I/O
    144
  • RAM Size
    7.8kB
  • Clock Frequency
    100MHz
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Total RAM Bits
    64160
  • Number of Gates
  • Number of LABs/CLBs
    320
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    7 ns
  • Number of CLBs
    320
  • Number of Logic Cells
  • Number of Equivalent Gates
  • Length
    28mm
  • Height Seated (Max)
    3.92mm
  • Width
    28mm