  • XC3S1000-4FGG456C
XC3S1000-4FGG456C
advertisement
Manufacturer No:
XC3S1000-4FGG456C
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC3S1000-4FGG456C
Package:
456-BBGA
Datasheet:
XC3S1000-4FGG456C
Description:
1.2V V 2.6mm mm FPGAs Spartan?-3 Series 456-BBGA 1mm mm 456
Purchasing and Inquiry
XC3S1000-4FGG456C Overview
This package is included in the 456-BBGA package and is available for purchase. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 333 I/Os for transferring data in a more coherent manner. In order to construct a fundamental building block, 17280 logic elements/cells are required. An electrical supply voltage of 1.2V powers it. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGA parts includes this part. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 1.14V~1.26V. As part of the Spartan?-3 series of FPGAs, it is a type of FPGA. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within 0°C~85°C TJ at all times. During the installation of this device, 333 outputs were incorporated. This FPGA model is contained in Tray for space saving. In total, it has a total of 456 terminations. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 442368. Its base part number XC3S1000 can be used to find parts that are related to it. A significant amount of RAM is allocated to this FPGA module to ensure that the program can operate normally. In this case, there are 456 pins on the board. The FPGA is built as an array of 1920 latches or CLBs. Providing the FPGA is mounted in Surface Mount as per the specifications of the IC, then it should work perfectly according to its specifications. Its flexibility is fully utilized when operated with a supply voltage of 1.2V. Power is supplied to the device by a 1.21.2/3.32.5V battery. The building block that forms the basis of the system contains 1000000 gates. As far as the pin count is concerned, it has 456 pins. It usually uses a crystal oscillating at a frequency of 630MHz in order to do its work.
XC3S1000-4FGG456C Features
333 I/Os
Up to 442368 RAM bits
456 LABs/CLBs
XC3S1000-4FGG456C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC3S1000-4FGG456C FPGAs applications.
  • Filtering and communication encoding
  • Security systems
  • Device controllers
  • ADAS
  • Broadcast
  • Wired Communications
  • Aerospace and Defense
  • Automotive Applications
  • Electronic Warfare
  • Software-defined radios
Step5Bar-code shipping tag
XC3S1000-4FGG456C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    456-BBGA
  • Number of Pins
    456
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2006
  • Series
    Spartan®-3
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    456
  • ECCN Code
    3A991.D
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC3S1000
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    333
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Power Supplies
    1.21.2/3.32.5V
  • Number of I/O
    333
  • RAM Size
    54kB
  • Clock Frequency
    630MHz
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    17280
  • Total RAM Bits
  • Number of Gates
  • Number of LABs/CLBs
  • Speed Grade
    4
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.61 ns
  • Height Seated (Max)
    2.6mm
  • Length
    23mm
  • Width
    23mm