  • XC3S1000-4FGG676C
XC3S1000-4FGG676C
advertisement
Manufacturer No:
XC3S1000-4FGG676C
HK JDW NO:
903-XC3S1000-4FGG676C
Package:
676-BGA
Datasheet:
XC3S1000-4FGG676C
Description:
1.2V V 2.6mm mm FPGAs Spartan?-3 Series 676-BGA 1mm mm 676
Purchasing and Inquiry
XC3S1000-4FGG676C Overview
As part of the 676-BGA package, it is included. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. Its 391 I/Os help it transfer data more efficiently. Logic blocks consist of 17280 logic elements/cells. In order to operate fpga chips, a voltage supply of 1.2V volts is required. Part of the Field Programmable Gate Arrays family, this FPGA part is a programmable gate array. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. In order for it to operate, the supply voltage must be 1.14V~1.26V . The FPGA belongs to the Spartan?-3 series of FPGAs, and it is one type of FPGA. As far as the operating temperature is concerned, it should be kept within 0°C~85°C TJ when operating. In this device, 391 outputs are incorporated in order to provide you with maximum flexibility. A model of this FPGA is contained in Tray for the purpose of saving space. There are a total of 676 terminations. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 442368 bfpga electronics s of RAM. Its base part number XC3S1000 can be used to find related parts. It is crucial that the RAM si54kBe of this FPGA module reaches 54kB so that the program can run normally. This cable has 676 pins and is designed to connect to a computer. 1920 LABs and CLBs are built into this FPGA. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it should be able to function as it should in terms of its specifications, as well as its capabilities. When operating with the supply voltage of 1.2V, designers can fully make use of its flexibility. The device runs on a 1.21.2/3.32.5V battery and requires no additional power supply to operate. There are 1000000 gates in its basic building block. This device has a pin count of 676 in fpga semiconductor. It usually uses a crystal oscillating at a frequency of 630MHz in order to do its work.
XC3S1000-4FGG676C Features
391 I/Os
Up to 442368 RAM bits
676 LABs/CLBs
XC3S1000-4FGG676C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC3S1000-4FGG676C FPGAs applications.
  • Software-defined radios
  • Software-defined radio
  • Consumer Electronics
  • Filtering and communication encoding
  • Defense Applications
  • Embedded Vision
  • Enterprise networking
  • High Performance Computing
  • Electronic Warfare
  • Industrial,Medical and Scientific Instruments
Step5Bar-code shipping tag
XC3S1000-4FGG676C
  • Package / Case
    676-BGA
  • Number of Pins
    676
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Published
    2006
  • Number of Terminations
    676
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    XC3S1000
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    391
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Number of I/O
    391
  • RAM Size
    54kB
  • Clock Frequency
    630MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    17280
  • Height Seated (Max)
    2.6mm
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm