  • XC3S1500-4FGG676I
XC3S1500-4FGG676I
advertisement
Manufacturer No:
XC3S1500-4FGG676I
HK JDW NO:
903-XC3S1500-4FGG676I
Package:
676-BGA
Datasheet:
XC3S1500-4FGG676I
Description:
1.2V V 2.6mm mm FPGAs Spartan?-3 Series 676-BGA 1mm mm 676
Purchasing and Inquiry
XC3S1500-4FGG676I Overview
There is a 676-BGA package that includes this component. FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is the component of this type of FPGA. The device has 487 I/O ports for more coherent data transfer. A fundamental building block contains 29952 logic elements or cells. In order for the device to operate, a supply voltage of 1.2V volts needs to be provided. This FPGA part belongs to the family of Field Programmable Gate Arrays. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. This device is powered by a 1.14V~1.26V battery. As part of the Spartan?-3 series of FPGAs, it is a type of FPGA. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within -40°C~100°C TJ at all times. A total of 487 outputs are incorporated into this device. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. The total number of terminations is 676. Having a RAM bit size of 589824 means that this device will offer you a lot of memory. In order to find related parts, use the part number XC3S1500 as a base. There is a maximum RAM si72kBe of 72kB on this FPGA module, which is necessary to ensure the normal operation of the program. In order to make it work, 676 pins have been designed. A total of 3328 LABs/CLBs make up this FPGA array. Providing that this FPGA is mounted in Surface Mount, it will be able to perform according to its specifications in a flawless manner. With a 1.2V supply voltage, designers can fully utilize the flexibility of the device. Power is provided by a 1.21.2/3.32.5V battery that is included with the device. There are 1500000 gates that make up its basic building block. With a total of 676 pins, it is equipped with a high level of security. Normally, fpga semiconductor uses an oscillator, which oscillates at 630MHz, to create the signal.
XC3S1500-4FGG676I Features
487 I/Os
Up to 589824 RAM bits
676 LABs/CLBs
XC3S1500-4FGG676I Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC3S1500-4FGG676I FPGAs applications.
  • Artificial intelligence (AI)
  • Cryptography
  • Solar Energy
  • Consumer Electronics
  • Ecosystem
  • Aerospace and Defense
  • Security systems
  • Defense Applications
  • Broadcast
  • Automotive
Step5Bar-code shipping tag
XC3S1500-4FGG676I
  • Package / Case
    676-BGA
  • Number of Pins
    676
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Published
    2008
  • Number of Terminations
    676
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    XC3S1500
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    487
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Number of I/O
    487
  • RAM Size
    72kB
  • Clock Frequency
    630MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    29952
  • Height Seated (Max)
    2.6mm
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm