XC3S50-4TQ144C
XC3S50-4TQ144C
903-XC3S50-4TQ144C
144-LQFP
1.2V V 1.6mm mm FPGAs Spartan?-3 Series 144-LQFP 0.5mm mm 144
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
XC3S50-4TQ144C Overview
The package that contains this software is called 144-LQFP. In this kind of FPGA, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is used. The I/Os are designed to facilitate a more coherent transfer of data. Logic blocks consist of 1728 logic elements/cells. 1.2V volts power it. There is a Field Programmable Gate Arrays family component in this FPGA part. Using a Surface Mount connector, you can mount this FPGA module on the development board. Fpga chips operates at a voltage of 1.14V~1.26V and uses a battery to supply power. The Spartan?-3 Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of 0°C~85°C TJ. In order to make this device as versatile as possible, there are 97 different outputs included. There is an FPGA model contained in Bulk in order to conserve space. As a whole, it has 144 terminations. Fpga chips is important to note that this device has a RAM capacFpga chipsy of 73728 bFpga chipss. During the configuration of this FPGA module, the RAM si9kBe reaches 9kB to ensure that the program runs normally. In this case, 144 pins are used in the design. The FPGA consists of 192 LABs/CLBs. The 1.2V supply voltage provides designers with full flexibility in their designs. It is powered by a 1.21.2/3.32.5V battery, which can be purchased separately. Its basic building block contains 50000 gates. The device has a total of 144 pins on fpga semiconductor. A crystal oscillating at 630MHz is one of the most common components of this device. An architecture consists of 192 CLBs.