  • XC3S700AN-4FG484I
XC3S700AN-4FG484I
advertisement
Manufacturer No:
XC3S700AN-4FG484I
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC3S700AN-4FG484I
Package:
484-BBGA
Datasheet:
XC3S700AN-4FG484I
Description:
1.2V V 2.6mm mm FPGAs Spartan?-3AN Series 484-BBGA 1mm mm 484
Purchasing and Inquiry
XC3S700AN-4FG484I Overview
There is a 484-BBGA package that includes this component. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 372 I/Os for transferring data in a more coherent manner. Logic blocks consist of 13248 logic elements/cells. 1.2V volts power it. There is a Field Programmable Gate Arrays family component in this FPGA part. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 1.14V~1.26V. As part of the Spartan?-3AN series of FPGAs, it is a type of FPGA. When operating the machine, it is important to keep the temperature within -40°C~100°C TJ range. The device has 288 outputs that are integrated into it. This FPGA model is contained in Tray for space saving. In total, there are a total of 484 terminations on fpga chips. This device has 368640 RAM bits, which is the number of RAM bits that this device offers. In order to find related parts, use the part number XC3S700AN as a base. During the configuration of this FPGA module, the RAM si45kBe reaches 45kB to ensure that the program runs normally. In this case, there are 484 pins on the board. A total of 1472 LABs/CLBs make up this FPGA array. Providing the FPGA is mounted in Surface Mount as per the specifications of the IC, then it should work perfectly according to its specifications. A 1.2V-volt supply allows designers to fully utilize its flexibility. An external power supply of 1.21.2/3.33.3V is required to power the device. Fpga semiconductor is made up of 700000 gates as fpga semiconductors basic building block. Fpga semiconductor is equipped wfpga semiconductorh 484 pin count. Usually, fpga semiconductor uses a 667MHz crystal.
XC3S700AN-4FG484I Features
372 I/Os
Up to 368640 RAM bits
484 LABs/CLBs
XC3S700AN-4FG484I Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC3S700AN-4FG484I FPGAs applications.
  • Aircraft navigation
  • Security systems
  • Telecommunication
  • ASIC prototyping
  • Data center hardware accelerators
  • Software-defined radios
  • Automotive Applications
  • Camera time adjustments
  • OpenCL
  • Device controllers
Step5Bar-code shipping tag
XC3S700AN-4FG484I
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    484-BBGA
  • Number of Pins
    484
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Published
    1999
  • Series
    Spartan®-3AN
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    484
  • ECCN Code
    3A991.D
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC3S700AN
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    288
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Power Supplies
    1.21.2/3.33.3V
  • Number of I/O
    372
  • RAM Size
    45kB
  • Clock Frequency
    667MHz
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    13248
  • Total RAM Bits
  • Number of Gates
  • Number of LABs/CLBs
  • Speed Grade
    4
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.71 ns
  • Height Seated (Max)
    2.6mm
  • Length
    23mm
  • Width
    23mm