  • XC3SD1800A-5CSG484C
XC3SD1800A-5CSG484C
advertisement
Manufacturer No:
XC3SD1800A-5CSG484C
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC3SD1800A-5CSG484C
Package:
484-FBGA, CSPBGA
Description:
1.2V V FPGAs Spartan?-3A DSP Series 484-FBGA, CSPBGA 0.8mm mm 484
Purchasing and Inquiry
XC3SD1800A-5CSG484C Overview
In the 484-FBGA, CSPBGA package, you will find fpga chips. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. A total of 309 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. The basic building blocks of logic contain 37440 logic elements/cells. Supply voltage is 1.2V volts. An FPGA part from the Field Programmable Gate Arrays family. An attachment Surface Mount allows the FPGA module to be attached to the development board. With a supply voltage of 1.14V~1.26V, this device operates with ease. As part of the Spartan?-3A DSP series of FPGAs, it is a type of FPGA. The operating temperature should be kept at 0°C~85°C TJ when operating. The device has 249 outputs that are integrated into it. As a space-saving measure, this FPGA model is contained within Tray. The total number of terminations is 484. This device is equipped with 1548288 RAM bits in terms of its RAM si1548288e. Related parts can be found by using its base part number XC3SD1800A. This FPGA module has a RAM si189kBe of 189kB that is sufficient to make sure that the program is able to run normally. The device is designed with 484 pins in total. This FPGA is built as an array of 4160 LABs/CLBs. Having stated that, if this FPGA is mounted in Surface Mount, then it may be able to perform fantastically according to its specifications. Its flexibility can be fully utilized when operating with a 1.2V supply voltage. A basic building block for this type of building block consists of 1800000 gates. In addition to this, it has 484 pins. Most commonly, this device makes use of an oscillating crystal frequency of 280MHz to operate.
XC3SD1800A-5CSG484C Features
309 I/Os
Up to 1548288 RAM bits
484 LABs/CLBs
XC3SD1800A-5CSG484C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC3SD1800A-5CSG484C FPGAs applications.
  • Medical ultrasounds
  • Image processing
  • Consumer Electronics
  • Server Applications
  • Security systems
  • Electronic Warfare
  • Automation
  • Embedded Vision
  • Data center search engines
  • Automotive advanced driver assistance systems (ADAS)
Step5Bar-code shipping tag
XC3SD1800A-5CSG484C
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    484-FBGA, CSPBGA
  • Number of Pins
    484
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Published
    2008
  • Series
    Spartan®-3A DSP
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    484
  • ECCN Code
    3A991.D
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC3SD1800A
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    249
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Number of I/O
    309
  • RAM Size
    189kB
  • Clock Frequency
    280MHz