  • XC4VFX100-12FFG1152C
XC4VFX100-12FFG1152C
advertisement
Manufacturer No:
XC4VFX100-12FFG1152C
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC4VFX100-12FFG1152C
Package:
FCBGA
Description:
1.2V V 3.4mm mm FPGAs FCBGA 1mm mm
Quantity:
In Stock : 1551
Step5Bar-code shipping tag
XC4VFX100-12FFG1152C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    FCBGA
  • Number of Pins
    1152
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag4.0Cu0.5)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Number of Outputs
    576
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.26V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Number of I/O
    576
  • RAM Size
    846kB
  • Clock Frequency
    1181MHz
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    94896
  • Number of Logic Blocks (LABs)
  • Speed Grade
    12
  • Height Seated (Max)
    3.4mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm