  • XC4VLX15-10FFG668C
XC4VLX15-10FFG668C
advertisement
Manufacturer No:
XC4VLX15-10FFG668C
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC4VLX15-10FFG668C
Package:
668-BBGA, FCBGA
Description:
1.2V V FPGAs Virtex?-4 LX Series 668-BBGA, FCBGA 1mm mm 668
Quantity:
In Stock : 2112
Purchasing and Inquiry
XC4VLX15-10FFG668C Overview
There is a 668-BBGA, FCBGA package that includes this component. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 320 I/Os for transferring data in a more coherent manner. A fundamental building block contains 13824 logic elements or cells. In order to operate fpga chips, a voltage supply of 1.2V volts is required. In this case, the FPGA part belongs to the Field Programmable Gate Arrays family. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. In order for it to operate, the supply voltage must be 1.14V~1.26V . An FPGA belonging to the Virtex?-4 LX series is referred to as an FPGA. As far as the operating temperature is concerned, it should be kept within 0°C~85°C TJ when operating. The device has 320 outputs that are integrated into it. A model of this FPGA is contained in Tray for the purpose of saving space. Total terminations are 668. This device is equipped with 884736 RAM bits in terms of its RAM si884736e. XC4VLX15 is the base part number that can be used to identify related parts. There is a maximum RAM si108kBe of 108kB on this FPGA module, which is necessary to ensure the normal operation of the program. The device is designed with 668 pins in total. A total of 1536 LABs/CLBs are included in this FPGA. According to its specifications, this FPGA will be able to work fantastically as long as it is mounted in Surface Mount. Its flexibility is fully utilized when operated with a supply voltage of 1.2V. A total of 668 pins are included in this device.
XC4VLX15-10FFG668C Features
320 I/Os
Up to 884736 RAM bits
668 LABs/CLBs
XC4VLX15-10FFG668C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC4VLX15-10FFG668C FPGAs applications.
  • Defense Applications
  • Enterprise networking
  • Industrial Ethernet
  • Image processing
  • Software-defined radio
  • Medical imaging
  • Automation
  • Filtering and communication encoding
  • Voice recognition
  • Integrating multiple SPLDs
Step5Bar-code shipping tag
XC4VLX15-10FFG668C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    668-BBGA, FCBGA
  • Number of Pins
    668
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1998
  • Series
    Virtex®-4 LX
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    668
  • ECCN Code
    3A991.D
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag4.0Cu0.5)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC4VLX15
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    320
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Number of I/O
    320
  • RAM Size
    108kB
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    13824
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
  • Speed Grade
    10
  • Height
    2.15mm
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm