  • XC5VLX110-1FF1153C
XC5VLX110-1FF1153C
advertisement
Manufacturer No:
XC5VLX110-1FF1153C
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC5VLX110-1FF1153C
Package:
1153-BBGA, FCBGA
Description:
1V V 3.4mm mm FPGAs Virtex?-5 LX Series 1153-BBGA, FCBGA
Purchasing and Inquiry
XC5VLX110-1FF1153C Overview
A 1153-BBGA, FCBGA package is provided with this component. FPGAs of this type consist of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY components. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 800 I/Os for transferring data in a more coherent manner. To form a fundamental building block, there are 110592 logic elements/cells. Fpga chips is powered from a supply voltage of 1V. A Field Programmable Gate Arrays-series FPGA part. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. This device is powered by a 0.95V~1.05V battery. An FPGA belonging to the Virtex?-5 LX series is referred to as an FPGA. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of 0°C~85°C TJ when operating the machine. During the installation of this device, 800 outputs were incorporated. There is an FPGA model contained in Tray in order to conserve space. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 4718592. If you are looking for related parts, you can use the base part number XC5VLX110 as a starting point. Fpga electronics is important that this FPGA module has a RAM si576kBe of 576kB in order to ensure that the program will run normally. The device has 1153 pins which are included in the design. A total of 8640 LABs/CLBs are included in this FPGA. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it should be able to function as it should in terms of its specifications, as well as its capabilities. The 1V supply voltage provides designers with full flexibility in their designs.
XC5VLX110-1FF1153C Features
800 I/Os
Up to 4718592 RAM bits
1153 LABs/CLBs
XC5VLX110-1FF1153C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC5VLX110-1FF1153C FPGAs applications.
  • Enterprise networking
  • Automotive driver's assistance
  • Defense Applications
  • DO-254
  • Radar and Sensors
  • Software-defined radio
  • Automation
  • High Performance Computing
  • Embedded Vision
  • Data center hardware accelerators
Step5Bar-code shipping tag
XC5VLX110-1FF1153C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1153-BBGA, FCBGA
  • Number of Pins
    1153
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1999
  • Series
    Virtex®-5 LX
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    0.95V~1.05V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    1V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC5VLX110
  • Number of Outputs
    800
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1V
  • Number of I/O
    800
  • RAM Size
    576kB
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
  • Speed Grade
    1
  • Height Seated (Max)
    3.4mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm