  • XC5VLX110-2FF676C
XC5VLX110-2FF676C
advertisement
Manufacturer No:
XC5VLX110-2FF676C
HK JDW NO:
903-XC5VLX110-2FF676C
Package:
676-BBGA, FCBGA
Datasheet:
XC5VLX110-2FF676C
Description:
1V V 3mm mm FPGAs Virtex?-5 LX Series 676-BBGA, FCBGA 1mm mm 676
Purchasing and Inquiry
XC5VLX110-2FF676C Overview
A 676-BBGA, FCBGA package is provided with this component. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. The I/Os are designed to facilitate a more coherent transfer of data. A fundamental building block consists of 110592 logic elements/cells. The supply voltage is 1V volts. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGAs includes this part. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. There is a 0.95V~1.05V-volt supply voltage required for the device to operate. It is a type of FPGA that belongs to the Virtex?-5 LX series of FPGAs. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within 0°C~85°C TJ at all times. In order to make this device as versatile as possible, there are 440 different outputs included. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. As a whole, it has 676 terminations. The RAM bits that this device offer is 4718592. XC5VLX110 is the base part number that can be used to identify related parts. The FPGA module's RAM si576kBe reaches 576kB in order to ensure that the program operates in a normal manner. 676 pins are designed into the device. 8640 LABs/CLBs are integrated into this FPGA. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could work fantastically according to its specifications. When operating with the supply voltage of 1V, designers can fully make use of its flexibility. This device has a pin count of 676 in fpga semiconductor.
XC5VLX110-2FF676C Features
440 I/Os
Up to 4718592 RAM bits
676 LABs/CLBs
XC5VLX110-2FF676C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC5VLX110-2FF676C FPGAs applications.
  • Electronic Warfare
  • Video & Image Processing
  • Software-defined radios
  • Medical imaging
  • Filtering and communication encoding
  • Embedded Vision
  • High Performance Computing
  • Medical ultrasounds
  • Solar Energy
  • Digital signal processing
Step5Bar-code shipping tag
XC5VLX110-2FF676C
    Select All
  • Pin Count
    676
  • Number of Outputs
    440
  • Operating Supply Voltage
    1V
  • Number of I/O
    440
  • RAM Size
    576kB
  • Number of Logic Elements/Cells
    110592
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    8640
  • Speed Grade
    2
  • Height Seated (Max)
    3mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    676-BBGA, FCBGA
  • Number of Pins
    676
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    3A991.D
  • Voltage - Supply
    0.95V~1.05V
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    1mm