  • XC5VLX30-2FF324C
XC5VLX30-2FF324C
advertisement
Manufacturer No:
XC5VLX30-2FF324C
HK JDW NO:
903-XC5VLX30-2FF324C
Package:
324-BBGA, FCBGA
Datasheet:
XC5VLX30-2FF324C
Description:
1V V FPGAs Virtex?-5 LX Series 324-BBGA, FCBGA 1mm mm 324
Purchasing and Inquiry
XC5VLX30-2FF324C Overview
In the package 324-BBGA, FCBGA, this product is provided. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. Having 220 I/Os makes data transfers more coherent. There are 30720 logic elements/cells to form a fundamental building block. It is powered from a supply voltage of 1V. FPGA parts like this belong to the Field Programmable Gate Arrays family. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. A supply voltage of 0.95V~1.05V is needed in order for fpga chips to operate. The FPGA belongs to the Virtex?-5 LX series of FPGAs, and it is one type of FPGA. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of 0°C~85°C TJ. In order to make this device as versatile as possible, there are 220 different outputs included. A model of this FPGA is contained in Tray for the purpose of saving space. 324 terminations are present in total. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 1179648. If you are looking for related parts, you can use the base part number XC5VLX30 as a starting point. The FPGA module's RAM si144kBe reaches 144kB in order to ensure that the program operates in a normal manner. The device has 324 pins which are included in the design. 2400 LABs/CLBs are integrated into this FPGA. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could work fantastically according to its specifications. Its flexibility is fully utilized when operated with a supply voltage of 1V. In addition to this, it has 324 pins.
XC5VLX30-2FF324C Features
220 I/Os
Up to 1179648 RAM bits
324 LABs/CLBs
XC5VLX30-2FF324C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC5VLX30-2FF324C FPGAs applications.
  • Embedded Vision
  • Audio
  • Software-defined radio
  • Data Mining
  • Military DSP
  • Industrial Ethernet
  • Automotive advanced driver assistance systems (ADAS)
  • Medical Electronics
  • Integrating multiple SPLDs
  • Random logic
Step5Bar-code shipping tag
XC5VLX30-2FF324C
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    324-BBGA, FCBGA
  • Number of Pins
    324
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Published
    1999
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    324
  • ECCN Code
    3A991.D
  • Voltage - Supply
    0.95V~1.05V
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC5VLX30
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    220
  • Operating Supply Voltage
    1V
  • Number of I/O
    220
  • RAM Size
    144kB
  • Number of Logic Elements/Cells
    30720
  • Speed Grade
    2
  • Length
    19mm
  • Width
    19mm